Інтернет

Технологія PON

PON: корисні новітні технології для домашнього інтернету

 

Що це за технологія та які її переваги

Gigabit Passive Optical Network або GPON являє собою сучасну технологію, яка має забезпечити стабільний інтернет із високою швидкістю. Одна з особливостей технології полягає у тому, що зовнішні чинники на неї не діють. Саме тому оптоволоконна мережа дозволяє забезпечити:

  • швидкість до 1 ГБіт/с для домашнього використання;
  • швидкість до 10 ГБіт/с для компаній, офісів, підприємств тощо.

Особливою ознакою такого інтернету завжди є стабільність. Це означає, що зв’язок не зникає, сигнал не плаває, все працює у штатному режимі незалежно від того, є світло чи немає. Ми готові забезпечити все, що перераховано вище, бо встановили сучасне кореневе обладнання, яке має достатній ресурс, не потребує заміни у найближчі десять років.

Важливо: швидкість домашнього інтернету також залежить і від потужності роутера, встановленого у клієнта. Якщо вас не влаштовує швидкість завантаження абощо, рекомендуємо змінити Wi-Fi роутер на модель нового покоління.

Всі технології, які використовувалися провайдерами до появи GPON, базувалися на стандартній передачі електронних імпульсів із використанням для цього кабелів з міді. Шлях був таким:

  • вузловий пункт — кабельні лінії (мідний кабель) — вузли з мереживними комутаторами — лінії до кінцевих споживачів.

Ця схема мала так зване слабке місце — комутатори. Вони потребують зовнішнього живлення (електрики), а у разі перепадів чи віялових відключень просто не працюють у заданому режимі. У результаті споживач не отримує сигнал, а простіше — не має доступу до всесвітньої мережі Інтернет.

Нова технологія GPON використовує для передачі даних не кабельні лінії, а світлові хвилі. Це дозволяє не тільки пришвидшити передачу, але й збільшити пропускну здатність. Комутатори тут не використовуються, натомість у схемі працюють так звані сплітери, які розщеплюють світові потоки і. таким чином, обслуговують користувачів, надаючи їм доступ до мережі. Отже, сплітери не використовують зовнішнє живлення, не залежать від наявності електричного струму. Для роботи у будинку користувача або користувачів потрібно встановити термінал —ONU.

Цікаво: назву «пасивна» така мережа отримала саме через сплітери, які, фактично, не виконують ніякої роботи. На додаток технологія загалом не потребує жодних додаткових елементів або ж пристроїв задля того, аби встановити зв’язок між оператором, що надає послуги, та користувачем, який їх отримує.

Плюси та мінуси технології GPON

Сучасна технологія GPON має багато переваг у порівнянні із застарілими:

  1. Найголовніша полягає у тому, що користувачі отримують високошвидкісний якісний гігабітний інтернет, а на додаток до нього ще й телебачення та за необхідності IР-телефонію. GPON також надає можливість зробити підключення системи безпеки у будинку, офісі чи іншому приміщенні через оптоволокно.
  2. Не менш важлива перевага полягає у безпеці даних користувача, адже ця мережа повністю виключає можливість перехоплення даних.
  3. Відсутність залежності від електрики також має свою вагу, тим більше, що віялові відключення можуть використовуватися впродовж невизначеного часу.

Важливо: на випадок відсутності електрики користувач має забезпечити підключення роутера до альтернативного або ж резервного джерела електричного живлення. Це дасть змогу продовжувати працювати або серфити у мережі Інтернет.

Єдиним мінусом цієї технології можна вважати те, що оптоволоконний кабель доволі чутливий до різних механічних впливів, що спричиняють його пошкодження. Але це також можна попередити, правильно обравши місце для розміщення модему. Зазвичай ми рекомендуємо робити це у вхідній зоні квартири або будинку, а кабель укласти таким чином, аби його неможливо було зачепити та пошкодити.